Pehr Hilleström, Ett fruentimmer och hennes son

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

PEHR HILLESTRÖM
1732-1818
Ett fruentimmer och hennes son med gäss
Olja på duk, 43 x 36,5 cm.
Utförd 1809
Med förgylld gustaviansk ram
På en gård, bevuxen med lummiga träd, står en dam, bannande en hund som skäller på gäss, med sin solfjäder. Bredvid henne en liten gosse som retar gässen med sin hatt.

PROVENIENS
Fröken Fehrman (1900)
Grosshandlare Fritz Petzold, Saltsjö-Duvnäs (1929)
UTSTÄLLD
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1809, säkerligen identisk med katalognr 6
LITTERATUR
Osvald Sirén: Pehr Hilleström d.ä. - väfvaren och målaren - hans lif och hans värk, Stockholm 1900, omnämnd i den beskrivande förteckningen sidan 232, katalognr 197 (betitlad: Hos gässen, motstycke till målningen Hos hönsen, nr 196)
Gerda Cederblom: Pehr Hilleström som kulturskildrare I, Uppsala 1927, omnämnd i Pehr Hilleströms egenhändiga förteckning som nr 1058 samt katalognr 272
Emil Hultmark: Kungliga Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794 - 1887 - förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, omnämnd sidan 135 med texten: "Ett Fruntimmer med sin lilla Son, i en skog och vid vatten, hvarest Frun blifvit öfverfallen af en hund, och Gossen oroas af några gäss."

2092

2015-06-03