Pehr Hilleström, Kvinna spår i kaffesump

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

PEHR HILLESTRÖM
1732-1818, tillskriven
Kvinna spår i kaffesump - knästycke i målad oval infattning
Olja på pannå, 27,5 x 36 cm.
PROVENIENS
(sannolikt) Fil. Dr Bror Emil Hildebrand (1806-1884)
(sannolikt) Riksantikvarie Hans Hildebrand (1842-1913)
Elin Heimbürger, née Hildebrand
därefter i arv till nuvarande ägare
.
Pehr Hilleström utförde flera versioner med temat spåkvinna i interiör. I den aktuella målningen är det möjligen den, under Gustav III:s tid, kända spåkvinnan Mamsell Arfvidsson som håller på att ur kaffesumpen framläsa en ung dams framtida öden.

2051

2015-06-03