Pokal silver Robert Hennell London 1866

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

POKAL med senare lock, av Robert Hennell & Sons, London 1866, locket stämplat Frederick Elkington Elkington & Co., Birmingham 1871, urnformad på rund fot, två uppsvängda handtag med genombruten dekor, ciselerad reliefdekor av blad och blommor samt druvklasar, invändigt förgylld, två utsparade kartuscher med graverat vapen för familjen Fletcher-Boughey, Baronets of Aqualate respektive reliefdekor av rävjaktscen, locket reliefdekor och liggande räv, höjd exklusive lock 42,5 cm, inklusive lock 56 cm, vikt exklusive lock 3365 g, lockets vikt 990 g

1167

2015-06-02