Prakturnor med lock Dresden
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
PRAKTURNOR med lock och socklar, 1 par, 1900-talets första hälft, porslin, rik skulpterad samt polykromt målad dekor, motiv av klättrande putti med blomsterkransar, hänklar i form av grenar med blommor, lockknopp samt reserver krönta av genombrutna kronor, framsidan med historicerande figurscen, rikliga förgyllningar, märkt Dresden, höjd ca 90 cm, nagg, kronblad saknas
1147
2015-06-02