Prakturnor med lock Dresden

Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden
Prakturnor med lock Dresden

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

PRAKTURNOR med lock och socklar, 1 par, 1900-talets första hälft, porslin, rik skulpterad samt polykromt målad dekor, motiv av klättrande putti med blomsterkransar, hänklar i form av grenar med blommor, lockknopp samt reserver krönta av genombrutna kronor, framsidan med historicerande figurscen, rikliga förgyllningar, märkt Dresden, höjd ca 90 cm, nagg, kronblad saknas

1147

2015-06-02