Prins Karls byrå från Kungshuset
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
PRINS KARLS BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, brännstämplad CC under kunglig krona (prins Karl 1748-1818) samt daterad [1]753, fanerad i jakaranda med friser i alm, bukig form, parkettläggning med friser och fält, sidorna med rombmotiv, brännförgyllda beslag i brons, draghandtag i naturalistisk stil, hörnband, nyckel finns, höjd 81, 73 x 51 cm, smärre lagningar och torrsprickor
PROVENIENS:
Prins Karl, hertig av Södermanland (1748-1818), Kungshuset, Riddarholmen, Stockholm, sannolikt inköpt på uppdrag av kung Adolf Fredrik som enskild egendom till prinsen 1753
Civilingejör Bengt Schönmeyr, Strängnäs
LITTERATUR:
Bo Vahlne: Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Stockholm 2012, sidan 230ff angående prins Karls rum på Stockholms slott
Prins Karl föddes 1748 i Kungshuset på Riddarholmen och var lillebror till kronprins Gustav, bägge bröderna skulle senare bli kända som Gustav III respektive Karl XIII. Föräldrarna kung Adolf Fredrik och drottning Lovisa Ulrika residerade i det gamla Wrangelska palatset, Kungshuset, i väntan på att det nybyggda Stockholms slott skulle bli färdiginrett. Vartefter den kungliga familjen utökades så skedde omflyttningar i palatset för att ge plats åt kronprins Gustav (1746), prinsarna Karl (1748) och Fredrik Adolf (1750), samt prinsessans Sophia Albertina (1753).
Byrån köptes med stor sannolikhet in på uppdrag av Adolf Fredrik till den unge prinsen, som enskild egendom, och försågs med brännmärkning CC under kungliga krona samt dateringen 753 (den första siffran slogs aldrig in). Prins Karl var då fem år gammal och behövde givetvis en möblering som var tidsenlig och ståndsmässig, trots den temporärt inrättade bostaden i Kungshuset. Året efter, lördag den 7 december 1754, ägde den officiella inflyttningen in på Stockholms slott, med den kungliga familjen, uppvaktning och betjäning. Efter inflyttningen disponerade prins Karl tre rum i den östra längan, bestående av audiensrum, sängkammare och kabinett. Genom Bo Vahlnes verk, Frihetstidens inredningar på Stockholms slott, ges en utmärkt inblick i hur inredningen var beskaffad, dock finns inte byrån omnämnd, förmodligen beroende på att den var enskild egendom och ingick inte i Husgerårdskammarens samlingar.
1082
2015-06-02