Ramar, 1 par, gustavianska

Ramar, 1 par, gustavianska
Ramar, 1 par, gustavianska
Ramar, 1 par, gustavianska
Ramar, 1 par, gustavianska
Ramar, 1 par, gustavianska
Ramar, 1 par, gustavianska
Ramar, 1 par, gustavianska
Ramar, 1 par, gustavianska
Ramar, 1 par, gustavianska
Ramar, 1 par, gustavianska

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

RAMAR, 1 par, gustavianska, dekor med pärlstav, bandfläta och lagerfestonger, krönta med tre kronor respektive vasakärven i kartusch på volutornament, förgyllda och bronserade, med gravyrer föreställande kung Gustaf III (1746-1792) och drottning Sofia Magdalena (1746-1813), graverade av Jakob Gillberg efter målning av Lorens Pasch d.y., ramarnas mått 58 x 39,5 cm, kröndekor saknas, smärre dekorskador
PROVENIENS:
Nobelpristagaren (1982) i medicin, professor Sune Bergström (1916-2004), Stockholm

1150

2015-06-02