Rubelli von Sturmfest, Sjöslagen Helgoland & Lissa

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

LUDWIG RUBELLI VON STURMFEST
Österrike 1841-1905
Sjöslagen Helgoland och Lissa - ett par
Den ena signerad L de Rubelli Gorizia 1890, Helgoland 9. 5. 1864 och den andra signerad L de Rubelli Gorizia 1890, Lissa 20.7. 1866. Olja på pannå, vardera 16,5 x 27,5 cm. (2)
Signed and dated. Oil on panel.

2184

2015-06-03