Salongsbord, parisarbete, av Maison Krieger

Klubbat för:

95000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

MAISON KRIEGER (firma verksam i Paris 1826-omkring 1900), salongsbord, parisarbete i Louis XVI-stil, efter modell av Jean-Henri Riesener, stämplat M:ON KRIEGER AMEUBLEMENT PARIS, fanerat med amarant, sykamor, platan, rikligt förgylld beslagsuppsättning i brons, skivan med delvis graverad intarsia av Urania och Calliope med vetenskapliga instrument samt fleuroner och akantus, kortsidorna med motiv av måleriet och skulpturen, långsidorna med motiv av puttis med vetenskapliga instrument, avsmalnande fasetterade ben med lister och avslutande bladhölster, ena fronten med en låda, nyckel finns, höjd 75,5, 109,5 x 61,5 cm, obetydligt slitage

LITTERATUR:
Sotheby's, A Private Collection: Important French Furniture & Decorations, including Signed Furniture and Ithems from the Linke Family Private Collection, New York, 26 oktober 2006, lot 201, jämför salongsbord attribuerat till François Linke
Christopher Payne: European Furniture of the 19th century, Suffolk 2013, sidan 40
Christie's, The Opulent Eye - 19th century furniture, sculpture and works of art, London 2015, Sale 10689, lot 227, jämför identiskt bord av François Linke

Bordet är utfört efter Jean-Henri Rieseners förlaga, tillverkat 1771, för Louis XVI, en möbel som nu återfinns i de permanenta samlingarna vid Versailles, med placering i Petit Trianon. Rieseners bord tillverkades i detaljerade kopior av franska mästare under perioden kring 1870-1900. Den anrika möbelfirman Krieger grundades av Antoine Krieger och hans bror Nicolas 1826 vid 17 Rue Saint-Nicolas, Paris. Firman var en av de största mekaniserade verkstäderna för tillverkning av möbler i staden, åtskilliga modeller i olika stilar skapades av Maison Krieger. Produktionen bestod av både meubles courants och meubles de luxe, efter 1700-talets förlagor, med framförallt påkostade tolkningar av Louis XV och Louis XVI-stilarna .

Maison Krieger var en aktiv kund vid François Linkes verkstad, som låg i närheten på 170 Rue du Faubourg Saint-Antoine. Linke var en av sin samtids främsta ebenister i Paris och levererade möbler till Maison Krieger, som såldes under företagets eget namn. Bordet förekommer i signerade versioner av Linke, med närmast exakt samma mått som auktionens bord.

1115

2015-06-02