Skrivskåp, empire, av Johan Petter Berg

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

JOHAN PETTER BERG (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1802-1816, mästare i Åbo 1817-1820), skrivskåp, högklassigt stockholmsarbete i empire, etikettsignerad, arkitektonisk form, fanerad med mahogny, masurbjörk och färgad björk, blindträ i furu och al, brännförgyllda beslag och lister, uppsats med skurna gallerkanter, dörr och klaff med pastorala landskap tillskrivna Anders Holm (1751-1824), oljor på plåt, fjäderbelastade lådor, övre lådan med skinnklädd skrivyta, fällbar skrivklaff med motvikter, pilastrar krönta av sfinxhuvuden, inredning med lådor, fack, spegelgalleri, kolonner i carraramarmor, nederdel med dörrar, inredning med lådor, dragringar i form av lejonmaskaroner, lejontassar, nycklar finns, höjd 185, 121 x 59 cm, obetydliga skador och lagningar, enstaka torrsprickor
PROVENIENS:
Bukowskis, Internationella, hösten 1993, nr 377
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, avbildad sidan 56

Hovschatullmakaren Johan Petter Berg tillhör en av det tidigare 1800-talets mest intressanta möbelsnickare, i likhet med flera andra svenska konsthantverkare sökte han sig under sin gesällvandring till S:t Petersburg under 1700-talets slut. Under tiden i lära hos Carl Diedrich Fick hade han visat prov på sin skicklighet och skrevs därför ut efter avkortad tid som lärling. Berg tillhörde en generation som sammanfattar det bästa av den gustavianska tidens tekniska utveckling, samtidigt som formgivningen håller en internationellt sett hög klass. När det gäller skrivskåpen av Johan Petter Berg, har dessa blivit intimt förknippade med hans verksamhet som möbelskapare. År 1815 reste han utomlands och de sista åren i sitt liv, 1817-1820, var han verksam som mästare i Åbo som då var under ryskt styre.

1104

2015-06-02