Spegel, gustaviansk, av Carl Gustaf Fyrwald

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF samt Stockholms hallstämpel 1786 och förgyllarkors, träskuren dekor, förgylld, genombrutet krön med havrekärve, räfflad sköld, bandrosett och blomsterfestong, ramen med band- och pärlstav, nedre sargen med blomsterfestong, fasetterade kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 163 x 63 cm, dekorskador, smärre lagningar

1058

2015-06-02