Spegel, gustaviansk, av Niclas Meunier

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad NM samt Stockholms hallstämpel, träskuren dekor, bronserad, krönet med räfflad sköld och blomsterfestong, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med blomsterfestong, fasettslipade kvicksilverfolierade glas, 176 x 66 cm, dekorskador, smärre folieringsskador och lagningar

1094

2015-06-02