Spegel, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, överstycke med räfflad medaljong och blomstergirlang, krönande havrekärve, ramen med pärlstav, nedre sarg med blomstergirlang, kvicksilverfolierade glas, 147 x 54 cm, smärre dekorskador
PROVENIENS:
Nordén auktioner, Skandinavisk konst samt antikviteter, katalog nr 8, nr 237

1095

2015-06-02