Spegel med konsolbord, sengustavianskt, av Frisk

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

JONAS FRISKS VERKSTAD (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), spegel och konsolbord, sengustavianska stockholmsarbeten, spegeln etikettsignerad, Stockholms hallstämpel med otydligt årtal, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, mörkpatinerade detaljer, färgad sand, krönet med växtornamentik och fåglar, ramen med fruktklasar, nedre sarg med karyatidkonsoler, märkt Rydberg, kvicksilverfolierade glas, 190 x 85 cm, konsolbordets sarg med kymation, pärlstav och bladdekor, korslagda ben med egyptiska lejon, kannelering, fotavslut i form av tassar, gråmarmorerad fotplatta, skiva av carraramarmor, höjd 78, 96 x 41 cm, slitage, dekorskador, lagningar, torrsprickor
LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, spegel och konsolbord avbildade sidan 123

1047

2015-06-02