Spegel, rokoko, av Ehrhart Göbel

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

EHRHART GÖBEL (spegelfabrikör i Stockholm 1744-1764), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad på etikett Ehrhart Göbel Ano 1758, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av akantus, blomstergirlanger, mussla och rocailler, graverade fält, fasetterade kantglas med pastellagedekor, fasettslipade kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 157 x 67 cm, smärre dekorskador, enstaka kantglas med sprickor
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren, Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför spegel signerad och daterad av Ehrhart Göbel anno 1758 sidan 140

1023

2015-06-02