Spegel, rokoko, av Johan Åkerblad

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön, glas med slipade stjärnor, dekor av akantus, blommor, rocailler och voluter, kantglas med pastellagedekor, genombruten nedre sarg med graverade glas, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 159 x 69 cm, dekorskador, kantglas med sprickor, smärre kompletteringar
PROVENIENS:
sedermera den Kuylenstjernska våningen, Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm

1013

2015-06-02