Spegel, rokoko, av Joseph Schürer d.y.
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JOSEPH SCHÜRER d.y. (spegelfabrikör i Stockholm 1769-1785), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad IS under krona samt Stockholms hallstämpel med otydligt årtal, dekor i papier maché, förgylld, uppsvängt genombrutet krön med dekor av rocailler och voluter, graverad och pikerad botten, skålad ram, nedre sarg med akantus och ströblomster, kvicksilverfolierade glas, 106,5 x 47,5 cm, enstaka torrsprickor, förgyllningsskador, retuscher
1093
2015-06-02