Spegel, stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, fragmentarisk originalförgyllning, genombrutet uppsvängt krön i form av musslor, rocailler, ströblomster och voluter, delvis graverad och pikerad dekor, ramen med bandad fascesstav och akantus, fasetterade kvicksilverfolierade originalglas, originalbakstycke, 120 x 52 cm, slitage, smärre dekor- och folieringsskador
1099
2015-06-02