Spegel, transition, av Johan Åkerblad

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i transition, signerad IÅ under krona, Stockholms hallstämpel 177(?), dekor i papier maché, fragmentarisk originalförgyllning, genombrutet krön med akantusgirlanger, rocailler, voluter, ramen med graverad dekor, nedre sarg med pikerad botten, akantus och rocaille, kvicksilverfolierade glas, 88 x39 cm, slitage, obetydliga torrsprickor

1053

2015-06-02