Spegel, transition, av Johan Åkerblad
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i transition, signerad IÅ under krona, Stockholms hallstämpel 177(?), dekor i papier maché, fragmentarisk originalförgyllning, genombrutet krön med akantusgirlanger, rocailler, voluter, ramen med graverad dekor, nedre sarg med pikerad botten, akantus och rocaille, kvicksilverfolierade glas, 88 x39 cm, slitage, obetydliga torrsprickor
1053
2015-06-02