Spegellampett, rokoko, av Johan Åkerblad

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegellampett för två ljus, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ samt otydligt Stockholms hallstämpel, dekor i papier maché, förgylld med polerad guld och slagmetall, uppsvängt genombrutet krön med dekor av akantus, rocailler och voluter, ramen med pikerad botten och stiliserad ornamentik à la chinoise, ljushållare av förgylld mässing, kvicksilverfolierade glas, 105 x 46 cm, smärre slitage

1080

2015-06-02