Spegellampetter, ett par, gustavianska

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

NICLAS FALKENGREN (spegelfabrikör och bildhuggare i Jönköping 1775-1813) tillskrivna, ett par spegellampetter, gustavianska, med Jönköpings hallstämpel, för två ljus vardera, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta med bandrosetter, ramen med kymation och pärlstav, nedre kant med lagerkvistar, kvicksilverfolierade glas, ljushållare av mässing, ovala 63 x 39 cm, smärre lagningar
Med påskrift: "Till Sven Efraim Alin på födelsedagen den 27 Maj 1906. Ett minne från morföräldrahemmet att bibehållas inom samma släkt. Sventorp 27/5 1906 S.E.A" (Sven Efraim Alin född i Hvarf 27/5 1881, kapten i fortifikationen 1910, son till kyrkoherden Svante Alin och hans maka Augusta Emilia. Död 1966 i Oskars församling, Stockholm).
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför lampetter av Niclas Falkengren sidan 117f

1065

2015-06-02