Spegellampetter, ett par, sengustavianska

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, ett par, sengustavianska, för vardera ett ljus, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta av bandrosetter, dekor av kymation och pärlstav, kvicksilverfolierade glas, ljusarmar av mässing, ovala, 62 x 42 cm, slitage, ett glas med mindre spricka, lagningar, ljusarmar ej ursprungliga

1076

2015-06-02