Spegellampetter, ett par, sengustavianska
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, sengustavianska, för vardera ett ljus, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta av bandrosetter, dekor av kymation och pärlstav, kvicksilverfolierade glas, ljusarmar av mässing, ovala, 62 x 42 cm, slitage, ett glas med mindre spricka, lagningar, ljusarmar ej ursprungliga
1076
2015-06-02