Speglar, två snarlika, stockholmsarbeten i rokoko
Klubbat för:
44000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
CARL WAHLBERG (spegelmakare i Stockholm omkring 1740) tillskrivna, två snarlika speglar, stockholmsarbeten i régence, dekor i papier maché, förgyllda med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med rocailler och akantus, nedre sargen med bevingad kartusch krönt av grevlig krona, kvicksilver- respektive silverfolierade glas varav den ena med fasettslipning, 80 x 39 respektive 81 x 38 cm, slitage, smärre mask- och dekorskador, folieringen anlupen
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför spegel signerad Carl Wahlberg samt stämplad SHR 1742, sidan 228
1098
2015-06-02