Stikå Erik Hansson skulpterad och bemålad häst

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

STIKÅ ERIK HANSSON (1823-1897), häst skulpterad i trä och "krusad" i gult, grönt, blått, vitt och svart mot botten i engelskt rött, höjd 18,5 cm, längd 25 cm, slitage, senare mule
Stikå Erik Hansson kom från en småbrukarfamilj i Risa, Mora socken. Han var sjätte barnet av nio syskon, varav fyra dog i späd ålder. Stikå Erik själv var svårt rörelsehindrad från mycket unga år. Kanske detta avgjorde hans framtida värv att verka som dalmålare. Hans bonadsmålningar skildrar bibliska berättelser såväl som livets högtider såsom dop, kyrktagning, bröllop och begraving. Inte minst är hans skildringar av hur bröllop firades i Mora socken välkända. Han dekorerade, eller krusade som man sa i Dalarna, även skrin och väggskåp och han gav råd inför målningen av hästarna som täljdes i Bergkarlås, Risa och Vattnäs byar, Mora socken. Stikå Erik var den förste som krusade hästar med flera färger på penseln samtidigt, en teknik som levt vidare.
PROVENIENS:
Hästen är med största sannolikhet tillverkad i samband med att Stikå Erik Hansson utförde en svit dalmålningar på en gård i Dala-Floda 1851.
Därefter kvar i Dala-Floda på olika gårdar fram till 2000-talet.
LITTERATUR:
Stikå Erik Hansson 1823-1897, Dalmålare från Mora, Zornsamlingarna, Mora, 1990

1161

2015-06-02