Stolar, 12 stycken, sengustavianska

Klubbat för:

130000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, av Johan Hammarström och hans krets (mästare i Stockholm 1794-1812/19) sex signerade IHS samt en av Anders Hellman d.y. (stolmakare i Stockholm ca 1800-1825/29) signerad AHM, två stolar med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor med inslag pastellage, svängd stoppad ryggbricka med bladsnitt, ryggen med lotusspjälor, sarger med bladsnitt, hörnfleuroner, bladhölstrade benanfanger, avsmalnande kannelerade framben, sabelformade bakben, bemålade, smärre skador, kompletteringar och lagningar, med obetydliga variationer
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2008, nr 1590
LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, jämför snarlik stol sannolikt utförd för hertig Karls lilla sängkammare på Rosersberg sidan 184
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför variant av stolstypen sidan 196ff
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 247ff

Den komfortabla stolen med mjukt stoppade ryggbrickor och lotusspjälor blev populär under 1800-talets början och tillverkades i olika versioner av stockholms stolmakare. I samband med inredningen av Haga slott 1805 för de kungliga barnen beställdes sex dussin brunmålade salsstolar med lotusspjälor av Ephraim Ståhl. De kungliga stolarna var av enklare typ utan den stoppade ryggbrickan och med tre spjälor i ryggbrickan. Den stiliserade lotusblomman hämtades från den fornegyptiska kulturens arkitektur, men förekommer också som ett dekorativt motiv i orientaliskt konsthantverk.

1088

2015-06-02