Stolar, sex stycken, sengustavianska

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21) tillskrivna, sex stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, bemålade och förgyllda, stoppad ryggbricka, dekor av bladstav i rygg och sarger, ryggen med akantusbricka, stolparna med sfinxhuvuden och fruktfestoner, hörnfleuroner, bladhölstrade kannelerade ben, sabelformade bakben, sannolikt originalstoppning, slitage, skador
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför variant av stolstypen på Skokloster, tillskrivna Ephraim Ståhl, sidan 192

1107

2015-06-02