Stop barock skulpterat

Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat
Stop barock skulpterat

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

STOP, Nordeuropa, barock, skulpterad masurbjörk, locket dekorerat med bladstav och blomhuvud, trumman med motiv av tulpaner, nejlikor och liljor, samt djur och fåglar, nedtill flens med bladstav, hänkeln med grotesk, blom- och bladslinga samt avslutad med seraf, senare silvermontering, inuti förgylld, stämplad Edvard Emanuel Pettersson, Stockholm 1864, höjd 20 cm, diameter 15,5 cm, trumman med torrspricka, hänkeln med smärre komplettering

1130

2015-06-02