Suzani broderi Uzbekistan

Suzani broderi Uzbekistan
Suzani broderi Uzbekistan

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SUZANIBRODERI, semiantikt/antikt, Uzbekistan, av fyra sammansydda våder, silkebroderi på linne, mittfältet med spaljé- och blommönster, bred bård med blomranka, 214 x 185 cm, fläckar, skador och lagningar, senare foder och frans
A SEMIANTIQUE/ANTIQUE UZBEKIAN SUZANI EMBROIDERY, the natural ground embroidered with flowerheads and vines, 214 x 185 cm, stains, wear and holes, later lining and edging

1239

2015-06-02