Suzani broderi Uzbekistan
Klubbat för:
17000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
SUZANIBRODERI, semiantikt/antikt, Uzbekistan, av fyra sammansydda våder, silkebroderi på linne, mittfältet med spaljé- och blommönster, bred bård med blomranka, 214 x 185 cm, fläckar, skador och lagningar, senare foder och frans
A SEMIANTIQUE/ANTIQUE UZBEKIAN SUZANI EMBROIDERY, the natural ground embroidered with flowerheads and vines, 214 x 185 cm, stains, wear and holes, later lining and edging
1239
2015-06-02