Täbris, semiantik 1930-40-tal, figural

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

TÄBRIS, semiantik 1930-40-tal, figural föreställer de fyra årstiderna och olika persiska monument, 289 x 168 cm, fläckar, skadade fransar
Motivet representerar de fyra årstiderna, upptill från vänster hösten och slottet Taghe Kasra i norra Bagdad, bredvid upptill till höger vintern och Kabood moskén i Täbriz, nedtill från vänster sommaren och oidentifierat monument, bredvid nedtill till höger våren och Takhte Jamshid/Persepolis nära Shiraz och i mitten zodiaken.
PROVENIENS
Inköpt i Iran på 1940-talet av nuvarande ägares släkting.

1277

2015-06-02