Thure Wallner, Duvhök i vinterlandskap
Klubbat för:
70000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
THURE WALLNER
1888-1965
Duvhök i vinterlandskap
Signerad Th. Wallner. Olja på duk, 60 x 92 cm.
Boken "Mälarmark" medföljer konstverket
LITTERATUR
Nils-Magnus Nilsson: Mälarmark, Stockholm 1942, avbildad i färg på motsatt sida om 48
2067
2015-06-03