Ulrica Fredrica Pasch, Carl Gottfried Küsel

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ULRICA FREDRICA PASCH
1735-1796
Porträtt av grosshandlare Carl Gottfried Küsel i röd sammetsrock och väst med broderier, spetsmanschetter och spetskrås - midjebild
Olja på duk, oval, 76 x 63 cm.
Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA
PROVENIENS
Carl Gottfried Küsel, Stockholm
därefter genom arv till M. Spilhammar, Stockholm
därefter i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR
Index över svenska porträtt 1500-1850 i svenska porträttarkivets samlingar, band I, Nationalmuseum 1935, omnämnd sidan 452 (attribuerad till Lorens Pasch d.y.)

Carl Gottfried Küsel (1729-95) var son till grosshandlare Simon Fredrik Küsel som invandrat till Sverige från Lübeck. Efter faderns död övertog han firman och han utnämndes sedermera till direktör vid Ostindiska kompaniet. Vid 1700-talets mitt köpte Küsel fastigheten vid Skeppsbron 40, även kallad Küselska huset. Sönerna Carl, Fredrik och Johan övertog faderns firma och den yngste sonen, Jacob, blev bergsråd.

2048

2015-06-03