Ulrica Fredrica Pasch, Catharina Christina Küsel
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
ULRICA FREDRICA PASCH
1735-1796
Porträtt av Catharina Christina Küsel, née Tottie, klädd i bärnstensfärgad sidenklänning, över vilken ligger en vit spetsfichy, klänningsbordyr och manschetter i spets, randig bandrosett, tunn vit spetsmössa ombunden med sidenband och randig rosett, i höger hand en virkning - midjebild
Olja på duk, oval, 76 x 63 cm.
Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA
PROVENIENS
Carl Gottfried Küsel, Stockholm
därefter genom arv till friherrinnan Ellen Sofia Falkenberg af Trystorp, Västerås
därefter i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR
Index över svenska porträtt 1500-1850 i svenska porträttarkivets samlingar, band II, Nationalmuseum 1935, omnämnd sidan 861 (attribuerad till Lorens Pasch d.y.)
Catharina Christina Tottie (1740-1818) var gift med grosshandlare Carl Gottfried Küsel. Hon var dotter till Charles Tottie (1703-76), ägare till en framgångsrik handelsfirma, och Marie Arfwedson. Brodern Anders Tottie drev firman tillsammans med fadern och bytte sedermera namnet till Tottie & Arfwedson. Firman utvecklades till den gustavianska tidens största svenska handelshus.
2049
2015-06-03