Vaser 1 par Qajardynastien Persien

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

VASER, 1 par, Qajardynastien, Persien, 1800-tal, motiv föreställande scener ur den persiska mytologin samt porträtt på en shah, i blått, grönt, mangan, gult och svart, höjd cirka 38 cm vardera, lagningar, glasyrsprickor, nagg
A PAIR OF QAJAR POTTERY VASES, 19th century, motif depicting scenes from the persian mythology as well as a shahportrait, decorated in cobolt-blue, green, manganese-purple, yellow and black, approx. height 38 cm each, repairs, glazecrackles, chips

1137

2015-06-02