Vue de Constantinople 1791 par M: Sturtzenbecher

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

VUE DE CONSTANTINOPLE prise du Palais de SUÈDE à Pera 1791, par M: Sturtzenbecher (Martin S. 1760-1836), akvarellerad och laverad pennteckning, motiv föreställande Konstantinopel med Seraljudden, Hagia Sofia and Sultan Ahmet moskén i fonden, Tophane och Findikli till vänster samt Üsküdar (Scutari) sett från Svenska Palatset i Pera, 39 x 52 cm, ej examinerad ur ram, fuktfläckar, veck och smärre skrapmärken
HISTORIK:
Martin Sturtzenbecher (1760-1836), född på Länna i Slite, Gotland, var svensk officer, författare och konstnär. År 1783 kom han att anställas som officer av Fortifikationen. Under 1780-talet hade han även utbildat sig på Konstakademien i Stockholm. Sturtzenbecher kom bland annat att delta som adjutant i de befästningsarbeten som initierades inför Gustaf III:s ryska krig. Ett krig som pågick mellan 1788-90. Han kom efter fredsslutet att sändas till Konstantinopel och andra städer för att studera befästningsverk. Genom sina kunskaper kom han att verka som lärare i befästningskonst vid Fortifikationen 1790-1811. Åren 1792-95 undervisade han också vid Krigsakademien på Karlbergs slott. Hans föreläsningar gavs ut i tre band 1794-1802. År 1796 var Sturtzenbecher en av medstiftarna till Krigsvetenskapsakademien. Han avslutade sin militära karriär som överstelöjtnant.
Auktionens akvarellerade och laverade pennteckning tillhör den europeiska traditionen av vedutamåleri med orientaliska motiv som grundlades under 1700-talet. En tradition med rötter i den venetianska vedutan. Till de kanske mest välkända panoramorna som avbildats från Svenska Palatset i Pera med utsikt över Konstantinopel hör de två som satt i stora salongen på Biby, beställda av bröderna Gustaf och Ulric von Celsing på 1770-talet. Vid sidan av dem anges fyra kända 1700-talsvyer över Konstantinopel avbildade från Svenska Palatset i Pera, ett långsmalt panorama av den österrikiske officeren Philipp Ferdinand von Gudenus från omkring 1740, en samtida daterad akvarellerad pennteckning av den italienske konstnären Giovanni Francesco Rossini, en målning utförd på 1770-talet av den holländske konstnären Jan van Sten samt från 1790-talet en gravyr av Antoine Ignace Melling senare publicerad i hans berömda Voyage pittoresque de Constantinople et des rives du Bosphore, 1809-1819. Detta gör att Klassiska auktionens akvarellerade och laverade pennteckning denna höst visar sig bli den femte och en nyupptäckt.
LITTERATUR:
Sture Theolin, The Swedish Palace in Istanbul, A Thousand Years of Cooperation Between Turkey and Sweden, 2000, jmf akvarell av Carl Gustaf Löwenhielm, s. 88-89
Minnet av Konstantinopel. Den osmansk-turkiska 1700-talssamlingen på Biby, Stockholm 2003, s. 192 ff, jmf målningar s. 184, 197 respektive s. 199
Semra Germaner & Zeynep Inankur, Constantinople and the Orientalists, Istanbul 2002, jmf målning s. 34

1139

2015-06-02