Ampel, 1800-talets första hälft, Österrike

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

AMPEL, 1800-talets första hälft, Österrike, för sex ljus, delvis brännförgylld brons och mässing samt mörkpatinerad mässingsplåt, märkt CB inom sköld, S-formade ljusarmar, kedjefästen med lejonmaskaroner, skålen med dekor av karyatider och kanna med apa, avslutande akantusblad och pinjekotte, höjd 75 cm, slitage, smärre dekorskador, borrad för el

1036

2015-12-01