Ampel, S:t Petersburg, tillskriven J-P Lancry
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
JEAN-PIERRE LANCRY (bronsgjutare i S:t Petersburg 1804-1807) tillskriven, ampel, S:t Petersburg, Alexander I, för sex ljus, i form av romersk oljelampa, brännförgylld och mörkpatinerad brons, takfäste med palmettdekor, kedjor av ringar och romboider, lamphus krönt av flamma, ljusarmar i form av örnhuvuden med ljuspipor av eldslågor, botten med maskaroner och dekorer av pilar i lagerkransar, avslutande godronnering och druvklasse, lösa manschetter, höjd 101 cm, smärre lagningar och slitage, obetydliga dekordelar saknas
LITTERATUR:
A. Kuchumov: Household interior decoration in nineteenth-century Russia - The exhibition in the Pavlovsk Palace Museum, 1977, jämför amplar av J-P Lancry i Pavlovsk illustration 14
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför ampel av J-P Lancry sidan 112
Fransmannen Jean-Pierre Lancry startade tillsammans med sin landsman, mästaren Michael Pivert, ett bronsgjuteri i S:t Petersburg 1804. Under åren 1804-1807 tillverkade verkstaden bronsföremål till det kejserliga ryska hovet med stor efterfrågan. I Pavlovskpalatset finns flera amplar tillverkade vid Lancrys verkstad. Under 1800-talets början rådde det, enligt tsarens beslut, i princip införselförbud av utländska lyxprodukter, såsom bronser till Ryssland. Denna protektionism innebar att inkallade bronsgjutare såsom Lancry, Bauman, Bergenfeldt och Schrieber kunde etablera sig i S:t Petersburg och sätta upp verkstäder, där franska bronser utgjorde förlagor för en inhemsk produktion.
1114
2015-12-01