Anna Gardell-Ericson, Blommande vallmo - Marstrand
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ANNA GARDELL-ERICSON
1853-1939
Blommande vallmo - Marstrand
Signerad Anna Gardell-Ericson. Akvarell och täckvitt på papper, 84 x 62 cm.
PROVENIENS
Yvonne von Matérn Uggla (1865-1945), konstnärens dotter
därefter i arv till hennes guddotter Henrica Geete (1899-1999)
därefter i arv fram till nuvarande ägare
2060
2015-12-02