Appliquer, fyra stycken, Restauration, Frankrike
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
APPLIQUER, fyra stycken, Restauration, Frankrike, delvis matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, för vardera tre ljus, väggfästen med dekor av palmetter och växtornamentik, ljusarmar i form av svanar på klot, lösa manschetter, höjd 26,5 cm, renoverade
LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, jämför ampel med ljusarmar i form av svanar sidan 360
1048
2015-12-01