Armlänstolar, ett par, av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21) ett par armlänstolar, sengustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES samt båda med Stockholms stolmakarämbets sigill, träskuren dekor och pastellage, armlän med volutformade avslut, sarger med lagerstav, framben med överkragning, bladhölstrade kannelerade framben, sabelformade bakben, målade i pärlgrått, slitage, smärre lagningar
1014
2015-12-01