Armlänstolar, ett par, sengustavianska
Klubbat för:
48000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21) tillskrivna, ett par armlänstolar, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor och pastellage, bemålade och förgyllda, armlän med volutformade avslut, sarger med bladstav, sidorna med ornamentik, hörnfleuroner, sabelformade ben, sannolikt originalstoppning, ena sargen med påskrift Kam: Råd: Strandberg, smärre slitage
PROVENIENS:
Enligt påskrift sannolikt kammarråd Olof Isak Strandberg (1767-1837), Stockholm
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför variant av stolstypen sidan 127 & 245ff
1032
2015-12-01