August Malmström Skymningslandskap med hästekipage
Klubbat för:
25000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
AUGUST MALMSTRÖM
1829-1901
Skymningslandskap med hästekipage
Olja på duk, 67 x 99 cm.
LITTERATUR
Tomas Björk: August Malmström, Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld, Stockholm 1997, omnämnd på sidan 368 under rubriken H. Landskapsmotiv, nr 15.
2148
2015-12-02