August Malmström Skymningslandskap med hästekipage

Klubbat för:

25000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

AUGUST MALMSTRÖM
1829-1901
Skymningslandskap med hästekipage
Olja på duk, 67 x 99 cm.
LITTERATUR
Tomas Björk: August Malmström, Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld, Stockholm 1997, omnämnd på sidan 368 under rubriken H. Landskapsmotiv, nr 15.

2148

2015-12-02