Axel Sjöberg, Trutgrundet

Axel Sjöberg, Trutgrundet
Axel Sjöberg, Trutgrundet
Axel Sjöberg, Trutgrundet
Axel Sjöberg, Trutgrundet
Axel Sjöberg, Trutgrundet
Axel Sjöberg, Trutgrundet

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

AXEL SJÖBERG
1866-1950
Trutgrundet (Månsken)
Signerad Axel Sjöberg. Olja på duk, 110 x 155 cm.
Utförd 1902-03
PROVENIENS
Sveriges Allmänna konstförenings konstlotteri 1911
Advokat Johannes Waldenström, Stockholm
Beijers Auktioner, höstauktion 1990, katalognr 273
UTSTÄLLD
Konstnärsförbundets vårutställning, Konstnärshuset, Stockholm 1904, katalognr 59 (1.800 kr)
Konstnärsförbundets minnesutställning, Konstnärshuset 1905, katalognr 459
LITTERATUR
Georg Nordensvan: SAK publ XLI, 1932, En historik och jubileumsskrift 1832-1932, avbildad sidan 244
Sten Karling: Axel Sjöberg, SAK publ LXIX, 1960, omnämnd sidorna 179-183 och avbildad sidan 179

2061

2015-12-02