Bägare silver 1700-tal
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
10 000-12 000 SEK
BÄGARE, oidentifierad mästarstämpel, möjligen Nyen (S:t Petersburg) omkring 1700, utsvängd fotkant, senare heltäckande driven och ciselerad rocailledekor samt graverat spegelmonogram inom lagerkrans, delvis förgylld, höjd 10,5 cm, vikt 161 g
HISTORIK
Stämpeln med bokstäverna HST sammanskrivna inom en sköld skulle möjligen kunna hänföras till Hinrich Thomasson , verksam i Nyen 1687-98 (1703), se L. Bäcksbacka, Narva och Nyens guldsmeder.
1177
2015-12-01