Bägare silver Jacob Brunck Stockholm 1718

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

BÄGARE, av Jacob Brunck, Stockholm 1718, godronnerad fotkant, runt mynningen vågband i relief, på livet graverad bladkartusch med spegelmonogram samt svisselerad rocailledekor med initialer, invändigt förgylld, höjd 17,5 cm, vikt 347 g, rocailledekoren senare, smärre bucklor

1173

2015-12-01