Bägare silver Kronstadt omkr. 1700
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
BÄGARE, av Michael Neustäder, verksam i Kronstadt (Brasso-Brassov/Transylvanien) 1667-1710, närmast cylindrisk, driven och ciselerad dekor av blommor och blad samt två svisselerade bårder, förgylld, höjd 11 cm, vikt 199 g, liten lagning vid fotkanten, omförgylld
1176
2015-12-01