Bägare silver Transylvanien
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
BÄGARE, av Johannes (Hans) Birthelmer, verksam i Kronstadt (även Brasov eller Brasso, Transylvanien) 1624-53, cylindrisk med utsvängd mynning, plan fotkant, driven och punsad dekor av grotesker och blad, delvis förgylld, höjd ca 19,5 cm, vikt 237 g, smärre bucklor, skador och lagningar vid fotkanten
LITTERATUR
Istvan Heller, Ungarische und siebenbürgische Goldschmiedearbeiten, nr 20, sidan 94 samt färgplansch VI sidan 22.
1175
2015-12-01