Banketter, ett par, sengustavianska

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BANKETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade GAW, träskuren dekor och pastellage, förgyllda, bladhölstrade handtag, armlän fleuronger och hängen, korslagda ben med lejonmaskaroner och solfjädersmotiv, fotavslut i form av lejontassar, tvärslå med trissa, den ena brännmärkt C.E. 10, slitage, dekorskador, enstaka delar saknas, förstärkningar
LITTERATUR:
Ernst Fischer: Svenska möbler i bild, Stockholm 1938, sidan 246, jämför närmast identisk taburett i Röhsska konstslöjdmuseet, Göteborg
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2011, nr 2076, jämför närmast identiska taburetter från Emil Hultmarks samling, Sjögestabro

1072

2015-12-01