Bassäng, Persien, 1700/1800-talets första hälft
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
BASSÄNG, s k Tasht, Persien, 1700/1800-talets första hälft, driven koppar med rester av förtenning, klamrar med slaglod i centrum av botten och horisontalt längs det bukiga livet, rik stucken dekor, i centrum text från Koranen inom ett ramverk med sågtandad kant och vegetativa ornament, runtom strödda fiskar och cypresser, brättet med dekor av mirabotor, höjd 18 cm, diameter 63 cm, slitage, lagning
1139
2015-12-01