Bengt Nordenberg, Inför bröllopet
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
75 000-100 000 SEK
BENGT NORDENBERG
1822-1902
Inför bröllopet - allmogeinteriör
Signerad och daterad B. Nordenberg 1870. Olja på duk, 62,5 x 52,5 cm.
.
En av de mest namnkunniga svenskarna inom genremåleriet i Düsseldorf, decennierna efter 1850, var Bengt Nordenberg. Han stod högt i kurs hos den svenska publiken och han lämnade ett stort utrymme för vad som vid denna tid förväntades av bildkonsten, ett slags folklivsreportage med det illustrativa som huvudtema. Nordenberg kom redan 1851 till Düsseldorf, ditlockad av Tidemands allmogemåleri som han sett på den skandinaviska utställningen i Stockholm 1850. Han var själv bondson och det förklarar nog den äkthet som man förnimmer i hans bästa målningar där han skildrar sin hembygds människor.
.
Düsseldorfarnas måleri, som en gång setts som inkarnationen av realism och sanning, fick svårt att hävda sig inför friluftsmåleriets genombrott decennierna före sekelskiftet. Det blev tyvärr regel bland konsthistoriker att förringa dessa den sociala realismens föregångsmän. Man hade tydligen inte förmågan att se den storhet och den kvalitet som detta måleri rymmer, den radikala nydaning av palettens färger och den popularisering av konsten som de svenska düsseldorfarna åstadkom. Under trettio år skapades ett måleri av en stor grupp begåvade konstnärer som i vår konsthistoria inte kan överskattas. Man skildrade den svenska naturen och det svenska bondesamhället på ett ypperligt sätt, inte minst viktigt ur kulturhistorisk synvinkel. Stundtals med en viss sentimentalitet och högstämdhet, men livet innehåller också sådana känslor och livet, det var just vad dessa artister skildrade.
2078
2015-12-02