Bergère, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
BERGERE, gustavianskt stockholmsarbete, med snurrfunktion, möjligen Melchior Lundberg d.ä. (stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), träskuren dekor, uppsvängd rygg krönt av blomsterkvistar, svängda sarger, hörnfleuroner, stativ med kannelerade avsmalnande ben, bemålad i pärlgrått, slitage
PROVENIENS:
Sagerska palatset, Stockholm
1011
2015-12-01