Berndt Adolf Lindholm, Landskap från Degerö
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
500 000-600 000 SEK
BERNDT ADOLF LINDHOLM
Finland 1841-1914
Skärgårdslandskap från Degerö
Signerad och daterad Berndt Lindholm 1873. Olja på duk, 95 x 149 cm.
Signed and dated. Oil on canvas.
Berndt Lindholm betraktas som en av de främsta konstnärerna inom det finländska landskapsmåleriet. Ofta nämns han som den stora banbrytaren som förmedlade övergången mellan den tyska traditionen till det franska friluftsmåleriet.
Trots att Berndt Lindholm från 1876 var bosatt i Sverige var det för honom av stor vikt att också bli ihågkommen som en finländsk konstnär. Efter konstnärliga studier i Åbo fortsatte han sin utbildning i Düsseldorff i mitten av 1860-talet och därefter i Karlsruhe som elev till Hans Gude. Efter detta bar det så av till Paris,under två perioder 1867-70 och 1873-75 vistades han i den franska konstnärliga miljön och det var nu som den egentliga förändringen skedde. Själv har konstnären med egna ord beskrivit:
"Alla började så småningom strömma ut till landsbygden för att skaka av sig den akademiska tvångströjan. Man hade lärt sig av mästarna, att naturens skönheter skola studeras i skötet av densamma. Att gripa henne i hennes ofta ögonblickliga effect, däri funno nu dessa sin uppgift."
2245
2015-12-02